Zdravě jíst

Zdravě jíst

Doplní zdraví nebo je to jen pohádka?

Když si doma otevřete lékárničku, možná zjistíte, že neobsahuje jen léčivé přípravky a prášky, ale i doplňky stravy. Vypadají podobně jako léky, mohou se prodávat v lékárnách, ale i mimo ně, přesto se však jedná o specifický druh potravin. Doplňky mají do těla dodat látky, které organismus potřebuje, ale nezískává jich dostatečné množství v běžné potravě.


Pravda nebo lež?

Produkce těchto přípravků tvoří značnou část průmyslu a roční obrat se pohybuje v miliardách dolarů. Podle výrobců doplňků stravy mají příznivý vliv na organismus a zdraví člověka. Často však obsahují neprověřené nebo dokonce škodlivé látky. Čím více člověk stárne, tím se u něj snižuje schopnost produkovat a využívat obranné látky. Pokud je ale budeme v přílišné míře dodávat, situaci tím ještě zhoršíme. Tělo si na ně navykne a přirozená produkce těchto látek se ještě oslabí.


Doplňky na sto způsobů

Prodávají se v tabletách určených k ústnímu podání nebo v konzistenci rozpustné ve vodě, jako kapky i mastičky. Existují stovky druhů. Mohou být vyrobeny z přírodních i chemických složek. Zejména ty přírodní jsou stále oblíbenější.


  • Na imunitu: V drtivé většině obsahují přípravky na posílení imunity a proti nachlazení vitamín C. Ten je pro zdraví skutečně důležitý, avšak s nachlazením si příliš neporadí, asi jen u 8 procent lidí dokáže mírně zkrátit jeho délku. Důležité je i množství, rozhodně neužívejte více jak 2000 miligramů denně.

  • Pro růst vlasů a nehtů: Tyto preparáty tvoří minerály, vitamíny, aminokyseliny. Nejčastěji se užívá kyselina hyaluronová nebo zinek. Měly by zpevnit strukturu vlasů i nehtů, zabránit jejich třepení a lámání.

  • Na zlepšení paměti: Jinan dvoulaločný, známější jako ginko biloba je hojně opěvovaný zejména studenty. Měl by totiž posilovat paměť a soustředění, podle nových výzkumů se však tyto účinky neprokázaly.


Jak je užívat, aby byly prospěšné?

Nikdy nepřekračujte povolené denní dávkování, to je naprostý základ, který platí u všech léčivých přípravků. Nechte si poradit v lékárně zkušeným personálem nebo přímo od lékaře. Pečlivě prostudujte příbalové letáky a přípravky nekombinujte. Zjistěte si recenze na vámi zvolený přípravek na internetu. A nikdy nečekejte zázraky. Žádné pilulky vás přes noc nezbaví přebytečných kilogramů ani vám nevyléčí chřipku.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek